Zahtevi su po definiciji lista svih fizičkih i/ili funkcionalnih potreba koje proizvod treba da zadovolji. Zahtevi moraju biti ispunjeni da bi se postigli i/ili poboljšali performanse i kvalitet samog proizvoda. Oni moraju biti konkretni, jasni i koncizni, proverljivi, izvodljivi i realni i svakako neophodni.
Upravljanje zahtevima je iterativni proces dokumentovanja, analize, praćenja, određivanja prioriteta i definisanja zahteva, zatim kontrole promena i komunikacije sa relevantnim zainteresovanim stranama tokom životnog ciklusa proizvoda. Ceo proces ima za cilj rad sa ažurnim i odobrenim zahtevima kako bi se oni ispunili.
S obzirom da prema istraživanju CHAOS-a, od prvih pet razloga zašto projekti (npr. razvoj proizvoda) nisu uspešni, tri su povezana sa zahtevima i činjenicom da:
- korisnici/kupci nisu dovoljno uključeni u definisanje zahteva
- zahtevi nisu dovoljno detaljno definisani ili njihovo ispunjenje ne ispunjava kriterijume učinka
- upravljanje stalnim promenama zahteva nije dobro sprovedeno,
kvalitetno i sistematično upravljanje istima izuzetno je važno.

Kvalitetno upravljanje zahtevima svakako doprinosi razvoju proizvoda kroz:
- Smanjenje troškova razvoja/proizvodnje
- Unapređenje kvaliteta
- Smanjenje rizika tokom životnog ciklusa proizvoda.
Zahtevi za implementaciju PLM-a najčešće se odnose na poslovne zahteve, koji su po pravilu procesno orijentisani. Definisanje postojećeg (as is) stanja i njegovo usklađivanje sa mogućnostima pojedinačnih softverskih rešenja jedan je od velikih izazova u implementaciji PLM-a. Kvalitetno upravljanje zahtevima od krucijalnog je značaja tokom svake PLM implementacije.
Piše: Inda Balagić, (Solution and Business Consultant, PMP Project manager), CADCAM Group