Funkcija Part Design Feature Recognition omogućuje modificiranje modela, iako su njegove inicijalne specifikacije izgubljene ili nisu dostupne. Pomoću ove funkcije moguće je (makar djelomično) rekreirati specifikacije stabla, koje kasnije omogućuju jednostavnije izmjene modela.
Klikom na ikonu Manual Feature Recognition moguće je ručno prepoznavanje pojedine značajke modela. Otvara se novi prozor gdje se može izabrati feature (Pad, Pocket, Holes, Fillets, Chamfers, Shaft, Groove, Boolean, Draft). Na slici dolje izabrana je rupa (Holes), zatim je selektirana cilindrična površina rupe. Za potvrdu je potrebno kliknuti na Apply. U stablu je dodan feature Hole.1. Sustav ne prikazuje rupu budući je automatski pozicioniran u Solid.1. Kako bi vidjeli rupu potrebno se pozicionirati u Body.1 (Define in wok object).
Publikacije i ograničenja ne mogu biti prepoznati tijekom procesa prepoznavanja. Sketch je kreiran kao pozicioniran i nije asocijativan. Kako bi ga napravili asocijativnim potrebno ga je povezati sa planarnom površinom modela ili ravninom.
Na isti način moguće je prepoznati fillet-e. Potrebno je u izborniku označiti Fillets i selektirati površinu. Ovdje je dovoljno selektirati prednju zaobljenu površinu a sustav je automatski prepoznao ostale 4 površine koje zajdeno sa selektiranom čine jedan fillet. Klikom na Apply završava se naredba. Ako se sada pozicioniramo u Body.1 prepoznata rupa i zaobljenje vidljivi su na modelu kao i u stablu, te ih je moguće editirati.
Pored manualnog prepoznavanja pojedinih značajki modela, moguće je i automatsko prepoznavanje klikom na ikonu Automatic Feature Recognition . Na ovaj način moguće je prepoznati Hole, Fillet i Chamfer. Na slici dolje u izborniku su selektirani Fillets i Chamfers. Sustav je prepoznao sve Fillet-e te su dodani u stablo.
U pojedinim slučajevima automatsko prepoznavanje zaobljenih ili skošenih bridova neće uspjeti. To je zbog činjenice da je automatsko prepoznavanje usko povezano sa geometrijskim svojstvima kao što su uglatost ili proporcija (u slučaju skošenih bridova). U primjeru na slici dolje fillet (crvene boje) neće biti automatski prepoznat zbog premale vrijednosti kuta. Kako bi se riješio taj slučaj potrebno je koristiti funkciju Manual Feature Recognition.
Kod kompleksnijih modela korisna je opcija Local Feature Recognition koja omogućuje prepoznavanje značajki na određenom dijelu modela, umjesto na cijelom modelu. Potrebno je u Automatic Feature Recognition izborniku uključiti opciju Local Feature Recognition. U polju Chain Up to face treba selektirati limitirajuće površine (u ovom slučaju 3 površine cyan boje), u polju Selected Faces dovoljno je kliknuti jednu površinu (Face) i sustav će automatski dodati sve ostale, poštujući zadane 3 površine kao limitirajuće. Uključena je opcija All s kojom sustav pretražuje sve značajke modela odjednom.
Ovaj članak Vam je bio koristan? Pogledajte i ostale CATIA Tips&tricks